آنتی بادی چیست ؟ | آزمایش یا تست آنتی بادی چیست ؟ | آنتی بادی بدن چیست ؟

آنتی بادی چیست ؟ | آزمایش یا تست آنتی بادی چیست ؟ | آنتی بادی بدن چیست ؟

آنتی بادی چیست ؟ | آزمایش یا تست آنتی بادی چیست ؟ | آنتی بادی بدن چیست ؟ :

آنتی بادی چیست ؟

آنتی بادی گلیکوپروتئین های محلول ایمنی همورال اختصاصی در پستانداران است که توسط دستگاه ایمنی بدن در پاسخ به ورود یک جسم بیگانه همانند باکتری، ویروس، ماده غذایی یا حتی بافت طبیعی بدن، تولید می‌شود و بعد از آن ممکن است در محل تولید باقی بماند یا در خون به گردش در می آید. این مسیر برای این است که آنتی بادی ها به آنتی ژن مورد نظر حمله کرده و آن را خنثی می‌کنند.

آزمایش یا تست آنتی بادی چیست ؟

تست آنتی بادی در واقع آزمایشی است که سطح آنتی بادی ها را در نمونه خون گرفته شده از فرد مورد آزمایش اندازه گیری می‌کند. سطح آنتی بادی ها در خون به پزشک کمک می‌کند که متوجه شود آیا بدن در معرض آنتی ژن یا هر جسم بیگانه ای قرار گرفته است یا خیر ؟

تست آنتی بادی برای تشخیص موارد زیر نیز کاربرد دارد :

  • بدن در گذشته یا اخیرأ دچار عفونت شده است یا خیر؟
  • آیا واکسنی که قبلأ فرد دریافت کرده است او را در برابر بیماری خاص محافظت می کند ؟
  • آیا نیاز به واکسن تقویت کننده است ؟
  • سنجش قدرت پاسخ ایمنی نسبت به بافت خود بدن در بیماری های خود ایمن مثل SLE

آنتی نوکلیر آنتی بادی چیست ؟

آنتی نوکلیر آنتی بادی یا Antinuclear Antibody) ANA ) گروهی از آنتی بادی های پروتئینی هستند که با ماده هسته سلول وارد واکنش می‌شوند زیرا بطور معمول سیستم ایمنی بدن در برخورد با عفونت تولید آنتی بادی می‌کند اما در بیماری های خود ایمن آنتی نوکلیر آنتی بادی تولید و به بافت خود بدن حمله می‌کنند ANA بویژه هسته سلول ها را مورد هدف قرار می دهند. آزمایش ANA متداول ترین و حساس ترین روش برای تشخیص مشکلات و بیماری های سیستم ایمنی است و برای جمله بیماری های زیر بکار می‌رود.

  • آرتریت روماتوئید
  • پلی میوزیت
  • اسکلرودرما
  • لوپوس اریتماتوز سیستمیک
  • سندرم شوگرن و …

آنتی بادی بدن چیست ؟

آنتی بادی ها ساختار Y شکلی دارند و این ساختار از ۴ دسته که شامل دو رشته سبک L و دو رشته سنگین H تشکیل شده است. رشته سبک در تمام رده های آنتی بادی مشترک است اما رشته سنگین متغیر و به ۵ دسته تقسیم می‌شود بر همین اساس ۵ رده آنتی بادی داریم که به توضیح آن ها می‌پردازیم.

برترین مطالب سایت :
آنزیم | خرید آنزیم | فروش آنزیم | نمایندگی آنزیم

آنتی بادی IgA :

آنتی بادی IgA به فرم های مونومر، دیمر و تریمر و … دیده می‌شود. این آنتی بادی دارای زنجیره سنگین آلفا می‌باشد. از مهم ترین آنتی بادی ها در ترشحات مخاطی بوده و مهم ترین عملکرد آن دفاع مخاطی است اما در خون عملکرد مهمی ندارد. نیمه عمر IgA حدود ۶ الی ۸ روز می‌باشد.

آنتی بادی IgG :

آنتی بادی IgG ساختمان مونومریک تیپیک آنتی بادی ها را داشته و دارای زنجیره سنگین گاما می‌باشد. آنتی بادی IgG قوی ترین آنتی توکسین است و دارای بیشترین نیمه عمر بین سایر کلاس هاست و حدودأ نیمه عمر ۲۳ روزه دارد. این آنتی بادی Ab اصلی در خون و مایعات است.

آنتی بادی IgD :

آنتی بادی IgD بصورت مونومر ساخته می‌شود. این آنتی بادی دارای نیمه عمری معادل ۳ روز می‌باشد و دارای زنجیره سنگین دلتاست و چون فعالیت مشخصی از آنتی بادی IgD شناخته نشده است فاقد ارزش سنجشی و تشخیصی است.

آنتی بادی IgM :

آنتی بادی IgM اولین آنتی بادی تولید در پاسخ ایمنی است و دارای زنجیره سنگین مو می‌باشد. این آنتی بادی در سرم بصورت مولتی مر دیده می‌شود و بیشترین فرم سرمی آن فرم پنتامریک آن است. آنتی بادی IgM ده درصد کل آنتی بادی سرمی را تشکیل می‌دهد و نیمه عمری معادل ۵ تا ۱۰ روزه دارد.

برترین مطالب سایت :
خرید و فروش آنتی بادی مونوکلونال

آنتی بادی IgE :

آنتی بادی IgE فقط دارای فرم مونومری می‌باشد و دارای زنجیره سنگین اپسیلون است. این آنتی بادی دارای نیمه عمر ۲/۵ روزه در سرم است، اگرچه نیمه عمر و میزان IgE سرمی بسیار ناچیز است اما با نیمه عمر بالا در سطح غشای بازوفیل و مست سل ها دیده می‌شود و به این ترتیب در واکنش های آلرژیک و حساسیت فوری شرکت می‌کند.

وظایف آنتی بادی چیست ؟

بی تأثیر و خنثی کردن سموم بدن
جلوگیری از فعالیت ویروس ها و سایر میکروارگانسم های خارجی
اتصال به پاتوژن های خارجی و بی حرکت کردن آن ها
عبور از جفت و انتقال ایمنی به جنین
با شناسایی سلول های سرطانی و مبارزه با آن ها از بروز برخی سرطان ها جلوگیری می کند .
اتصال به انواع آنتی ژن و رسوب دادن آن ها
فعال کردن کمپلمان سرم : کمپلمان مجموعه ای از پروتئین های سرم هستند که از ایجاد التهاب جلوگیری کرده و به سیستم ایمنی برای از بین بردن عوامل مهاجم کمک می کنند .

آنتی بادی بالا و پایین نشانه چیست ؟

جهت تشخیص بالا یا پایین بودن آنتی بادی در بدن باید میزان آن توسط روش های مختلف سنجش Ab از جمله الایزا، کروماتوگرافی، ایمونوالکتروفورز و … بررسی شود و بر اساس نتیجه نهایی آزمایش، بالا یا پایین بودن آنتی بادی در بدن مشخص می‌شود.

ایران مرک نمایندگی مرک آلمان : تلفن سفارش 09357007743

سیگما ایران نمایندگی سیگما آلدریچ : تلفن سفارش 09128308091

نمایندگی مرک آلمان

اتوبان نواب – بعد از پل سپه خیابان گلهای اول – ساختمان سهند – نمایندگی مرک آلمان
نمایندگی مرک آلمان و سیگما آلدریچ - فروش کیت آزمایشگاهی و محیط کشت,
تهران, ایران 02166074277
تلفن: 09357007743
تلفن دوم: 09128308091
رایانشانی: safirazmakian@gmail.com
URL: https://iran-merck.ir

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای خرید با 09357007743 در تماس باشید.