اسید هیدروفلوریک (اسید HF) به طور گسترده در صنعت و تحقیقات استفاده می شود،اسید HF به عنوان ماده اولیه در صنایع شیمی ،معدن ،پالایش ،شیشه ،تولید تراش 5سیلیکون و برای شست وشوی فلزات استفاده می شود.هیدروژن فلونورید برای تولید آلومینیوم و کلروفلوئوروکربن، همچنین برای حکاکی و نقش اندازی روی شیشه استفاده می شود.

سوختگی با اسید فلودوریک((HF   بسیار جدی است و احتمال بروز عوارض مهمی بر اثر سمیت فلوراید به همراه دارد.بخار یا مایع غلیظ  اسید  HF می تواند  موجب سوختگی های شدید ،عدم تعادل متابولیک ،ادم ریوی اریتمی های قلبی را تهدید می کند

سوختن بیش از 25 اینچ مربع (160 سانتی متر مربع) ممکن است منجر به سمیت شدید سیستمیک شود، تسکین درد تنها نشانه ای از  اثربخشی درمان است بنابراین استفاده از هر نوع داروی ضد درد توصیه نمی شود.

قرار گرفتن در معرض اسید هیدروفلوئوریک نیاز به مراقبت ویژه و ویژه پزشکی دارد نه تنها این اسید باعث سوختگی می شود، بلکه یون فلوراید می تواند به سرعت از طریق پوست جذب شود.

یون فلوراید می تواند به بافت های  زیرین حمله کند و توسط جریان خون جذب شود. HF، مایع یا گاز طبیعی، ممکن است سوختگی های شدید پوست و بافت های عمیق ایجاد کند، اگر چشم ها در معرض HF قرار بگیرند، ممکن است به ساختار داخلی آن نفوذ کند. HF با غلظت بالا ممکن است باعث گلوتیت (انسداد راه هوایی) و ادم حاد ریوی شود.

زمانیکه پوست با محلول اسید HF یا بخار HF  تماس داشته باشد به سرعت یک ناحیه اریتماتوز (قرمز)،اغلب با رنگ سفید یا خاکستری در سطح  ایجاد می شود که ناشی از انعقاد بافت است.

 1. بلافاصله ناحیه را با مقدار زیادی آب شست و شو دهید تا اسید HF  اضافی  از روی پوست حذف شود. سرعت عکس العمل در شستن اسید بسیار مهم می باشد.باید سریع لباس را در اورد در ادامه باید از ژل گلوکونات کلسیم استفاده شود تا زمانیکه این ژل را تهیه  می کنید سطح باید با آب شسته شود. کلسیم گلوکونات را می توان برروی پوست درحالیکه با آب شسته می شود  نیز استفاده کرد.

 2. سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 3. ژل کلسیم گلوکونات 2.5 % را هر 15 دقیقه بمالید و به طور مداوم ماساژ دهید تا درد از بین رود ،به یاد داشته باشید زمانیکه به پوست فرد مصدوم تماس پیدا می کنید حتما از  دستکش های پلاستیکی استفاده کنید. هرگاه درد متوقف شد تا انتقال مصدوم به اورژانس  همچنان از ژل کلسیم گلوکونات استفاده کنید

 4. یک روش جایگزین، غوطه ور کردن سطح آسیب دیده در محلول آبی 0.13% (1:750) Zephiran chloride ( محلول بنزونیوم کلراید NF) برای جلوگیری از یخ زدگی بافت بدن ازقطعه های یخ استفاده کنید .

 5. از مرحله های 4 یا 3 تا انتقال به مراکز درمانی استفاده کنید.

 6. برای سوختگی عمیق از محلول ابی  2.5 % کلسیم گلوکونات استفاده می شود. ابتدا بیشتر از 0.5 سی سی در هر سانتی متر مربع از پوست سوخته استفاده کنید

 7. از داروهای بی حس کننده استفاده نکنید کاهش درد به مقیاسی برای تشخیص درمان موثر کمک می کند.

 8. فردی که با اسید HF دچار سوختگی بیشتر از 4 اینچ شده است باید بلافاصله به یک واحد مراقبت های ویژه  مراجعه کند و به مدت 24 تا 48 ساعت تحت نظر باشد و سطح کلسیم ،پتاسیم ،و منیزیم آن باید کنترل شود.

 • چشم
 1. چشم ها را بلافاصله و با آب به مدت حداقل 15 دقیقه   درحالیکه باز هستند بشورید شست و شوی چشم را با آب یا آبی که دارای حدودا 0.9% سدیم کلرید در آب استریل شده باشد ادامه دهید تا زمانیکه درد شدید سوختگی متوقف شود
 2. هرگز از روغن ها ، پماد ها و مرهم های تسکین دهنده با از پمادهایی که برای سوختگی پوست با اسید HF  استفاده می شود استفاده نکنید .
 3. برای مدت 20 دقیقه چشم را آب به همراه محلول استریل کلسیم گلوکونات 1%شست و شو دهید
 4. استفاده از محلول کلسیم گلوکونات 1%را هر دو تا چهار ساعت یک بار به مدت دو تا سه روز ادامه دهید.
 • استنشاق اسید HF
 1. مصدوم را فورا از منبع اسید HF  دور کنید
 2. اگر مصدوم قادر به نفس کشیدن نبود سریعا به او تنفس مصنوعی دهید .(توجه کنید هرگز از از روش دهان به دهان برای تنفس مصنوعی استفاده نکنید)
برترین مطالب سایت :
مواد شیمیایی جامد | مواد شیمیایی جامد چیست

فروش اسید فلوئوریدریک | اسید فلوئوریدریک چه کاربردی دارد | اسید فلوئوریدریک چیست