محیط کشت | خرید محیط کشت | فروش محیط کشت | قیمت محیط کشت | نمایندگی محیط کشت

 کشت

محیط کشت

محیط کشت : یک ترکیب شامل مواد مورد نیاز برای رشد میکروارگانیسم (مانند قارچ، باکتری، جلبک و ..)، سلول و یا بافت (گیاهی یا جانوری).

محیط کشتها میتواند مایع یا جامد یا حتی نیمه جامد باشد. گاهی یک میکروارگانیسم خود به عنوان محیط کشت برای رشد یک میکروارگانیسم دیگر مورد استفاده قرار میگیرد. در مورد میکروارگانیسم های انگل درون سلولی یا مثلا ویروس باید از سلول میزبان به عنوان محیط کشتها استفاده شود.

انواع محیطکشت:

 

محیط کشت مرکب: محیط کشتهای است که غالبا برای نگه داری باکتری در مدت زمان طولانی از آن استفاده میشود. این محیط کشتها دارای یک منبع کربن مانند گلوکز، آب، انواعی از نمک ها، یک منبع آمینواسید و نیتروژن مانند عصاره مخمر و یا گوشت است.

محیط کشت انتخابی: محیط کشتی که تنها میکروارگانیسم هدف در آن رشد میکند. به عنوان مثال اگر یک باکتری نسبت به یک آنتی بیوتیک مقاوم باشد، مثلا نسبت به پنی سیلین، میتوان این آنتی بیوتیک را به محیط کشت افزود تا تنها میکروارگانیسم مقاوم در این محیط رشد کند و سایر باکتری ها که نسبت به این آنتی بیوتیک حساس هستند، در این محیط رشد نکنند. یا محیط کشتهایی که در آن تنها سلول­های دارنده یک ژن ویژه در آن زنده میمانند. که به این ژن مارکر گفته میشود.

محیط متمایز کننده (محیط شاخص):  محیط کشتی که در آن میتوان در یک فضای یکسان یک میکروارگانیسم را از سایرین تشخیص داد.  این محیط کشت غالبا برای شناسایی یک ویژگی بیوشمیایی در میکروارگانیسم یا توانایی میکرارگانیسم برای رشد در حضور یک شاخص استفاده میشود. به عنوان مثال محیط حاوی X-gal برای شناسایی و تشخیص هش یافته ای اپرون lac استفاده میشود.

محیط کشت اولیه:

 

محتوی حداقل عوامل لازم برای رشد است. این محیط معمولا فاقد منبع آمینواسید است. این محیط کشتها غالبا برای رشد میکروارگانیسم های طبیعی استفاده میشود و میکروارگانیسم های مهندسی شده و دستکاری شده در این محیط رشد نمیکنند. محیط کشت حداقل دارای آب و دارای یک منبع کربن مانند گلوکز یا یک منبع کم انرژی تر مانند سوکسینات است. این محیط دارای انواعی از نمک ها مانند منیزیم، نیتروژن و فسفر است که البته بسته به میکروارگانیسم ترکیب نمکی میتواند متفاوت باشد.

محیط کشت انتقال: محیط کشتی که برای ذخیره موقت نمونه های آزمایشگاه استفاده میشود. در این محیطکشت تنها حاوی نمک و بافر است که تمام میکروارگانیسم ها در آن زنده میمانند بدون اینکه در غلظت آنها تغییری ایجاد شود. این محیطکشت فاقد ترکیبات لازم برای تکثیر است.

ولی به طور کل میتوان انواع مختلفی از محیطکشت را بسته به هدف طراحی کرد.

 

محیط کشتها علاوه بر مواد اولیه ضروری برای رشد میتواند فاکتورهای دیگری نیز باشد. برخی محیطکشت دارای ترکیبات پیچیده گرفته شده از بافت گیاهی یا جانوری هستند مانند پپتون، عصاره گوشت، عصاره مخمر. برخی محیط های کشت حاوی مقدار دقیقی از نمک های معدنی یا ترکیبات آلی هستند (محیط کشت های معین).

ما چه خدماتی ارائه می دهیم؟

 

سفیر آزما کیان وارد کننده مستقیم مواد شیمایی و کیت های تحقیقاتی از معتبر ترین برند های دنیاست که سابقه سال ها همکاری با دانشجویان، اساتید دانشگاه، شرکت های تولیدی و آزمایشگاه ها دارد.

ما توانسته ایم با وجود تحریم های ناعادلانه علیه کشورمان، مواد شیمیایی اصل و با کیفیت شرکت هایی همچون مرک و سیگما آلدریچ را به دست مصرف کنندگان داخلی برسانیم تا بتوانیم نقشی در فراهم آوردن امکانات جهت پیشبرد تحقیق، تولید و توسعه داشته باشیم.

 

سفیر آزما کیان

مرکز فروش مواد شیمیایی آزمایشگاهی، فروش مواد آزمایشگاهی، فروش کیت تحقیقاتی و تجهیزات آزمایشگاهی از معتبر ترین برندهای دنیا از جمله سیگما آلدریچ، مرک آلمان، ترموفیشر، پرومگا و …

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *