هیدروکلریک اسید, یک اسید بسیار قوی و خورنده با فرمول مولکولی HCl و جرم مولکولی 36.458 گرم بر مول است. این ترکیب شیمیایی غیرآلی در دمای اتاق به فرم مایع و بی رنگ است.

هیدروکلریک اسید به طور طبیعی در سلول های معده انسان به منظور کمک به هضم غذا تولید می شود. هیدروکلرید اسید هم چنین در مقیاس صنعتی به منظور استفاده در یک حجم وسیعی از کاربردهای صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. در این کاربری ها برای تولید اسید HCl از انحلال گاز کلر در آب استفاده می کنند.

کاربردها و ویژگی ها:

هیدروکلریک اسید یک اسید قوی و خورنده است. از این ترکیب به طور گسترده در صنایع پتروشیمی به منظور تولید وینیل کلراید استفاده می شود. وینیل کلراید خوراک اصلی واحدهای تولید PVC محسوب می شود. خود PVC هم در زنجیره های پایین دست به عنوان خوراک مورد مصرف واحدهای پلی اورتان و کلسیم کلراید قرار می گیرد.

صنایع فلزی:

در صنایع استیل , پیش از انجام مراحل نهایی کار با آن, لازم است که سطح آن از ناخالصی ها و زنگ زدگی ها و آلودگی هایی که ممکن است وجود داشته باشد, پاک شود. این کار به کمک هیدروکلریک اسید انجام می گیرد. (مثل صنایع خودروسازی , تولید لوازم خانگی و یا ساخت پل)

پاک کننده های خانگی:

هیدروکلریک اسید در تهیه و تولید بسیاری از پاک کننده های خانگی مانند مایعات پاک کننده ی سطح و یا پودرهای کف شور مورد استفاده قرار می گیرد. به دلیل خاصیت خورندگی آن, زمانی که در غلظت های رقیق مورد استفاده قرار می گیرد, می تواند به پاک کردن سطوح کمک کند.

بهداشت استخرهای آب:

از هیدروکلریک اسید در طی فرایند تصفیه و نگه داری آب استخر به منظور تنظیم PH آب استفاده می شود.

صنایع غذایی:

HCl در بسیاری از فرایندهای تولید مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد. مانند تولید توشابه های غیرالکلی, کلوچه , کراکر, سس , فراورش غلات و… . هم چنین از این ترکیب به عنوان یک عامل اسیدی در تولید مواد غذایی می توان استفاده کرد.

تولید کلسیم کلرید:

زمانی که ما HCl را با سنگ آهک واکنش می دهیم, کلسیم کلرید تولید می شود. این ماده معمولا به منظور جلوگیری از یخ زدگی سطوح جاده ها مورد استفاده قرار می گیرد. هر چند این ترکیب کاربری های دیگری هم دارد به عنوان مثال می توان از آن به عنوان یک افزونه در صنایع غذایی استفاده کرد.

اطلاعات ایمنی:

HCL در دمای اتاق در فاز مایع است و هنگامی که دارای میزان غلظت بالایی باشد, بسیار خورنده است و می تواند منجر به آسیب هایی مانند سوختگی های شیمیایی بشود. به هنگام کار با آن باید حتما از دستکش و عینک ایمنی استفاده کرد. چرا که اگر HCl با چشم تماس پیدا کند ممکن است باعث آسیب هایی به چشم و یا حتی کوری انسان بشود. در صورت بلعیده شدن نیز اسید HCl غلیظ می تواند منجر به آسیب های شدیدی به دهان, گلو , مری و معده انسان بزند. از این جهت توصیه می شود همواره پیش از شروع به کار حتما msds هیدروکلریک اسید مطالعه گردد.

برترین مطالب سایت :
لیست مواد آزمایشگاهی پرفروش سیگما آلدریچ و مرک آلمان با بهترین قیمت در ایران

بازار جهانی:

اسید کلریدریک تجاری در محلول هایی با غلظت 10 تا 38% تولید می شوند. تولید این ترکیب با غلظت هایی بیش از 40% نیز به لحاظ شیمیایی امکان پذیر است اما میزان تبخیر در این ترکیب درصد ها آنقدر زیاد است که حمل و نگه داری آن نیاز به تجهیزات و عملیات هایی اضافی دارد که هزینه برخواهد بود. مانند سردسازی و فشرده سازی. گرید صنعتی این ترکیب دارای غلظتی در حدود 30 تا 35% است. این مقدار برای غلظت, مقدار بهینه ای است که با در نظر گرفتن هم بازده فرایند و هم میزان هدررفت ناشی از تبخیر بدست آمده است. در ایالات متحده محلول 20 تا 32% از این ترکیب با نام muriatic acid شناخته می شود. بزرگترین تولید کننده ی این ترکیب در سراسر جهان در حال حاضر کمپانی Dow Chemical است که با میزان تولید سالانه چیزی در حدود 2 میلیون تن در سال عنوان بزرگ ترین تولید کننده ی HCl را به خود اختصاص داده است. در حال حاضر میزان ظرفیت جهانی تولید این اسید چیزی در حدود 20 میلیون تن در سال است.

قیمت هیدروکلریک اسید:

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی ایران مرک فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

خرید هیدروکلریک اسید:

در حال حاضر موسسه ی ایران مرک به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش هیدروکلریک اسید:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه ایران مرک در در ارتباط باشید.